Schedule

Wednesday

  • 7:00am
    Shoreline Breakfast
  • 8:00am
    Joe Keeper Memorial 21k Race
    Location: Hubert Hart Wellness Track
    Coordinator: Brian Captain Jr.
  • 8:00am
    Mini-Joe Keeper Memorial 3 Mile Race
    Location: Hubert Hart Wellness Track
    Coordinator: Brian Captain Jr.
  • 9:00am
    Joe Keeper Memorial 3 mile Race 46 years+
  • 9:00am
    U12 Fastball Continues
  • 9:00am
    Treaty Payments
    Location: Daycare Centre
    Coordinator: Ida Turner
  • 9:00am
    Mary Ann Muminawatum York Boat Races
    Location: York Boat Dock
    Coordinator: Margaret Maxwell
  • 10:00am
    Crib & Skip-Bo
    Location: Veteran's Hall
    Coordinator: Jennifer Monias
  • 10:00am
    Children's Field Events
    Location: Rossville Yard
    Coordinator: Caitlyn
  • 11:00am
    Coed Skiff Rowing
  • 12:00pm
    U18 Female Fastball Tournament
    Location: Diamond 373
    Coordinator: Leslie McKay Jr.
  • 1:00pm
    9-12 yrs Coed Slo-pitch Tournament
    Location: Diamond 373
    Coordinator: Loverne
  • 1:00pm
    Adult's Events
    Location: Rossville Yard
    Coordinator: Joan
  • 3:00pm
    Pie Eating Contest
    Location: Pavillion Area
    Coordinator: Trudy Hart
  • 3:00pm
    Elder's Giveaway
    Location: Multiplex Rink
    Coordinator: Councillor Osborne / Janice Muswagon
  • 3:00pm
    Ka Maskawiseet Napew (Strong man)
    Location: Pavillion
    Coordinator: Jodie Folster
  • 3:00pm
    Horseshoe Tournament - Day 2
    Location: Chief Ken Albert Memorial Park
    Coordinator: Alvin Ferland
  • 3:00pm
    Children's Field Events
    Location: Rossville Yard
    Coordinator: Caitlyn
  • 3:00pm
    Fun Water Events
    Coordinator: Warren Ettawacappo
  • 5:00pm
    Muchipunowin Radio Bingo
    Coordinator: Yvonne Apetagon
  • 7:00pm
    Church Services
    Location: James Evans Memorial United Church
    Coordinator: Reverend Moore
  • 8:00pm
    Basketball Shootout
    Location: Chief Ken Albert Memorial Park
  • 8:00pm
    Opening Entertainment featuring Tom Dutiaume
  • 8:45pm
    Adult Goodtime Classic Country Solo Singing Contest
    Coordinator: Trudy Hart
  • 9:00pm
    Movie Night
    Location: Church Point
    Coordinator: Courtney Anderson
  • 9:30pm
    Duet Classic Country Singing Contest
    Coordinator: Turdy Hart
  • 8:00pm - 11:00pm
    Teen Dance