Schedule

Friday, August 2

  • 5:00PM
    Vincent Apetagon Memorial Coed Slo-Pitch
    Coordinator: Leslie McKay
  • 7:30PM
    Gospel Jamboree
    Location: Fisherman's Coop Stage
    Special Guests: Jim Felix, Ian & Tanya Lavalee, Ardelle & Hailie Choken

Saturday & Sunday

  • 9:00AM
    VAM Coed Slo-Pitch Continues
  • 7:30PM
    Gospel Jamboree
    Location: Fisherman's Coop Stage

Monday

  • 7:00AM
    Shoreline Breakfast
  • 8:00AM
    Ida Paul Memorial Canoe Marathon
    Location: Lakefront
    Coordinator: Eric Ross
  • 9:30AM
    Gordon McKay Memorial Coed (9-12 yrs) York Boat Races
    Coordinator: Margaret Maxwell
    Entry deadline: Sunday, August 4 @8pm
  • 10:00AM
    U14 yrs Fastball Tournament
    Location: Diamond 373
    Coordinator: Leslie McKay
  • 11:00AM
    Jordan's Principle Float Parade
    Location: Mall to Lakefront
    Coordinator: Susie Albert
    Theme: "Every Community Has A Story, Welcome To Ours"
  • 11:00AM
    Jordan's Parade of Wheels
    Categories: Strollers/Wagons, Scooters/Hoverboards, Bikes (Child)
    Theme: Wildlife That We Can Eat and Be Seen In Our Forest
  • 11:00AM
    Banner Contest
    Theme: Scenery
  • 11:00AM
    Wheelchairs (Adults and Children)
  • 12:00PM
    Beach Coed Volleyball
    Location: Chief Ken Albert Memorial Park
    Coordinator: Julie Albert
    Adult & Youth categories
  • 12:30PM
    Opening Ceremonies
    Location: Fisherman's Coop Stage
    Coordinator: Ed Albert
    Opening Prayer: Frankie Clarke
    Opening Hymn: Farrah Dixon
    Opening Remarks: Chief & Council, Delegates
    Other Presentations
    Acknowledgements: Community Spirit Awards, Athlete of the Year, Elite Awards
  • 2:00PM
    T-Ball Jamboree (U5 yrs)
    Location: Diamond 373 #2
    Coordinator: Warren Ettawacappo
  • 3:00PM
    50+ Coed York Boat Races
    Coordinator: Margaret Maxwell
    Deadline at 2:30PM
  • 4:00PM
    Business York Boat Races
    Coordinator: Margaret Maxwell
  • 4:00PM
    Coed 1.6km Relay
    Location: Hubert Hart Wellness Track
    Coordinator: Drew Packo
  • 5:00PM
    Coed 1/4 Mile Relay
    Coordinator: Drew Packo
  • 5:00PM
    Muchipunowin Radio Bingo
    Coordinator: Yvonne Apetagon
  • 6:00PM
    Adult Coed Voyageur Canoe - 1000m Sprint
    Coordinator: Warren Ettawacappo
  • 6:00PM
    Church Services
    Location: James Evans Memorial United Church
    Coordinator: Church Elders
  • 7:00PM
    Goodtime Jigging - Non-Professional
    Location: Fisherman's Coop Stage
    Coordinator: Trudy Hart
    Categories: Under 7yrs, 8-12yrs, 13-17yrs, 18-30yrs, 31-45yrs, 46yrs+
  • 8:00PM
    Fiddle By Mouth
    Coordinator: Trudy Hart
  • 9:15PM
    Goodtime Square Dancing - Non-Professional
    Coordinator: Trudy Hart
  • 9:00PM
    Basketball Shootout
    Location: Lakefront
    Coordinator: Shanae Clarke
  • 9:00PM
    Movie Night
    Location: Church Point
    Coordinator: Courtney Anderson
  • 11:30PM
    Fireworks
    Location: Lakefront