Schedule

Thursday

  • 7:00AM
    Shoreline Breakfast
  • 8:00AM
    Delores Cromarty Memorial Marathon - 21km
    Location: Hubert Hart Wellness Track
    Coordinator: Julie Albert
  • 8:00AM
    Delores Cromarty Memorial Marathon - 45yrs+ 3 miles
    Coordinator: Julie Albert
  • 9:00AM
    Mini Delores Cromarty Memorial Marathon - 3 miles
    Coordinator: Julie Albert
  • 9:00AM
    Henry Muminawatum Memorial York Boat Races
    Coordinator: Margaret Maxwell
    Deadline to Enter: Wednesday, August 7 @ 6:00PM
  • 9:00AM
    9-12 yrs Coed Slo-Pitch Continues
  • 10:00AM
    Open Horseshoe Tournament
    Location: Chief Ken Albert Memorial Park
    Coordinator: Alvin Ferland
  • 10:00AM
    Children's Field Events
    Location: Rossville Yard
    Coordinator: Susie Albert
    Running, Walking Backwards, Water Bottle Flip
    Ages: 1-2yrs, 3-4yrs, 5-6yrs, 7-8yrs, and Special Olympics in each age category
  • 12:00PM
    U10 Fastball Tournament
    Location: Diamond 373
    Coordinator: Leslie McKay
  • 1:00PM
    Adult's Events
    Location: Rossville Yard
    Coordinator: Joan Muswagon
    Shoe Scramble, Sprint Walk, Shoe Kick, Orange Relay
    Ages: 18-29yrs, 30-39yrs, 40-49yrs, 50-59yrs, 60+
  • 2:00PM
    Menow Design Fashion Show
    Location: Fisherman's Coop Stage
    Coordinator: Genevieve Menow
  • 3:00PM
    Ka Maskawiseet Iskwew (Strong Woman) Competition
    Location: Pavilion
    Coordinator: Jodie Folster
  • 3:00PM
    Royal Rumble - Floating Dock
    Coordinator: Warren Ettawacappo
  • 3:00PM
    Children's Field Events
    Location: Rossville Yard
    Coordinator: Susie Albert
    Running, Cup Stack, Water Bottle Flip
    Ages: 9-10yrs, 11-12yrs, 13-14yrs, 15-17yrs, and Special Olympics in each age category
  • 5:00PM
    Male Arm Wrestling
    Location: Pavilion
    Coordinator: Jodie Folster
    Adult and Teen categories
  • 5:00PM
    TYBD Radio Bingo
    Coordinator: Mike Paynter
  • 6:00PM
    Texas Hold'Em Tournament
    Location: Auditorium
    Coordinator: Warren Ettawacappo
  • 7:00PM
    Adult Coed Canoe Races
    Coordinator: Warren Ettawacappo
    Mini Marathon, Sprints, Rescue
  • 8:00PM
    Youth Singing Showcase
    Location: Fisherman's Coop Stage
    Coordinator: Thelma Robertson
    Open (10-17years) Male and Female categories
  • 8:00PM
    Basketball Shootout
    Location: Lakefront
    Coordinator: Shanae Clarke
  • 9:00PM
    Movie Night
    Location: Church Point
    Coordinator: Courtney Anderson