Schedule

Wednesday

  • 7:00AM
    Shoreline Breakfast
  • 8:00AM
    Joe Keeper Memorial Marathon 21km Race
    Location: Hubert Hart Wellness Track
    Coordinator: Drew Packo
  • 8:00AM
    Mini Joe Keeper Memorial Marathon 3 miles
    Coordinator: Drew Packo
  • 9:00AM
    Joe Keeper Memorial Marathon - 45yrs+ 3 miles
    Coordinator: Drew Packo
  • 9:00AM
    U12 Fastball Continues
  • 9:00AM
    Treaty Payments
    Location: Daycare
    9:00AM - 12:00PM
  • 9:00AM
    Mary Ann Muminawatum Memorial York Boat Races
    Coordinator: Margaret Maxwell
    Deadline to enter: Tuesday, August 6 @ 6:00PM
  • 10:00AM
    George Duncan Memorial Crib Tournament
    Location: Multiplex
  • 10:00AM
    Children's Field Events
    Location: Rossville Yard
    Coordinator: Susie Albert
    Running, Bean Bag Toss, Bean Bag Balance
    Ages: 1-2yrs, 3-4yrs, 5-6yrs, 7-8yrs, and Special Olympics in each age category
  • 11:00AM
    Coed Skiff Rowing
    Coordinator: Alvin Ferland
  • 1:00PM
    9-12 yrs Coed Slo-Pitch Tournament
    Location: Diamond 373
    Coordinator: Warren Ettawacappo
  • 1:00PM
    Adult's Events
    Location: Rossville Yard
    Coordinator: Joan Muswagon
    Charlie Chaplin Race, Potato Sack Race, Going Batty Race, 3-Legged Race
    Ages: 18-29yrs, 30-39yrs, 40-49yrs, 50-59yrs, 60+
  • 3:00PM
    Pie Eating Contest - No Hands
    Location: Pavilion Area
    Coordinator: Trudy Hart
  • 3:00PM
    Elder's Giveaway
    Location: Multiplex
    Coordinator: Councillor Osborne & Janice Muswagon
    Mathias Marcel Trapper Puppets
  • 3:00PM
    Ka Maskawiseet Napew (Strong Man) Competition
    Location: Pavilion
    Coordinator: Jodie Folster
  • 3:00PM
    Children's Field Events
    Location: Rossville Yard
    Coordinator: Susie Albert
    Running, Potato Sack, Shoe Scramble
    Ages: 9-10yrs, 11-12yrs, 13-14yrs, 15-17yrs, and Special Olympics in each age category
  • 3:00PM
    Fun Water Events
    Coordinator: Warren Ettawacappo
    Canoe Rescue, Without a Paddle, Duct Tape Boat
  • 5:00PM
    Female Arm Wrestling
    Location: Pavilion
    Coordinator: Jodie Folster
    Adult and Teen categories
  • 5:00PM
    Muchipunowin Radio Bingo
    Coordinator: Yvonne Apetagon
  • 6:00PM
    Church Services
    Location: James Evans Memorial United Church
  • 7:00PM
    Goodtime Singing Contest
    Coordinator: Trudy Hart
    Walk-Up / No Rehearsals
  • 8:00PM
    Basketball Shootout
    Location: Lakefront
    Coordinator: Shanae Clarke
    Categories: 9-12yrs, 13-17yrs
  • 8:00PM
    Beach Party
    Location: Lakefront
    Coordinator: Julie Albert
    8:00PM - 11:00PM
  • 9:00PM
    Movie Night
    Location: Church Point
    Coordinator: Courtney Anderson
  • 9:00PM
    Open Duet Singing Contest
    Coordinator: Trudy Hart
    Walk-Up / No Rehearsals